تبلیغات
newmoslema - نگاهی به تضادهای فرهنگی در جامعه تونس
newmoslema
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- محمد صلاح عمری از روزنامه نگاران موسسه مطبوعاتی ثینک افریکا پرس (Think Africa Press) است که از زیرمجموعه های روزنامه گاردین در آفریقا به شمار می آید. او در گاردین نوشت: همه چیز از 23 فوریه در دبیرستان منزه (Menzah) شروع شد؛ دبیرستانی در حومه مرفه نشین پایتخت تونس. گروهی از دانش آموزان، از جمله پسر یکی از سیاستمداران برجسته عضو حزب النهضت، دست به حرکات موزونی زدند که در فرهنگ موسیقی پاپ غربی، رقص هارلم شیک (Harlem Shake Dance) نامیده می شود. بعضی از دانش آموزان لباس شیوخ کشورهای جنوب خلیج فارس و سلفی ها را پوشیده بودند و حرکات تمسخر آمیزی نشان می دادند. آنها از حرکات خود فیلمبرداری هم کردند. این فیلم مثل یک ویروس به سرعت شبکه های اجتماعی را در نوردید و توجه رسانه های سنتی را نیز برانگیخت. این حرکت، دست کم در ابتدای امر، به نوعی نرمش در جامعه تونس، پس از هفته ها مناقشه و دعوای متعاقب ترور شکری بلعید (از رهبران اپوزیسیون) تعبیر شد.

اما وزارت آموزش و پرورش با برکنار کردن مدیر مدرسه به این حرکت واکنش نشان داد. عبدالعطیف عبید، وزیر آموزش و پرورش تونس همچنین اعلام کرد از مدیر مدرسه به خاطر این که اجازه داده است چنین ویدئوی "بیشرمانه ای" در فضای مدرسه فیلمبرداری شود، تحقیق و بازپرسی به عمل خواهد آمد. دانش آموزان نیز در مقابل با هک کردن وب سایت وزیر آموزش و پرورش واکنش نشان دادند و در فراخوانی از دیگر دانش آموزان خواستند تا در ماه مارس، در مقابل دفتر وزیر اقدام به برپایی یک رقص "مگا هارلم شیک" کنند.

وقتی فیلم مذکور برای اولین بار در معرض دید عموم قرار گرفت، رقص هارلم شیک به سرعت در دبیرستان ها و دانشگاه های سراسر کشور پخش شده بود. دولت در ابتدا واکنشی به آن نشان نداد، اما فعالان سلفی، متوقف ساختن این مد جدید را در اولویت خود قرار دادند. تلاش های آنها برای توقف حرکات موزون جوان ها در چند جای مختلف به خشونت کشید که از جمله می توان به دانشگاه منوبه، یک دبیرستان در لو کف (Le Kef) و خیابان های مهدیه اشاره کرد.

جوانانی که به شیوه سیاهپوستان محله هارلم نیویورک چنین لرزه به اندام خود می اندازند، ادعا می کنند که با حرکات و لباس های رنگارنگ خود، زندگی را به نمایش می گذارند. به عقیده آنها این رنگ و انرژی در مقابل فرهنگی قرار دارد که تاریک است و از مرگ سخن می گوید. اشاره آنها به پرچم مشکی سلفی ها و خرقه های سیاه رنگی است که سلفی ها می پوشند. در مقابل، سلفی ها این جوانان را به بی اخلاقی و تقلید کورکورانه از فرهنگ "مهمل" غربی متهم می کنند.

اختلاف نظر بین خطوط رنگ در تونس تازگی ندارد. ماهیت "کارناوال مانند" تظاهرات ها در انقلاب تونس، این روزها بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از پرچم سرخ و سفید تونس، رنگ آمیزی صورت، گل رز، پوشیدن کلاه های رنگارنگ و رقص های خیابانی و نمایش های هنری در جشن های عمومی جزو عناصر این ماهیت است. رنگ و بدن، همچنین به طور فزاینده ای جزو عناصر مقاومت، اعتراض و بیان قلمداد می شود.

این گرایش، البته منحصر به نیروهایی نیست که خود را مترقی و مدرن می خوانند. پس از سال ها سرکوب، اینک برای بیان ایمان و وفاداری و اعتقادهای مذهبی در تونس نیز از متدهای مشابهی استفاده می شود. در کنار روند رو به افزایش استفاده از حجاب، نقاب، پیراهن های بلند و عرقچین، تونسی ها همچنین شاهد افزایش پرچم های سیاه و خطبه های مذهبی در خیابانها و پارک های عمومی هستند. در این رابطه، دو رویداد به یادماندنی را می توان مثال زد: وقتی در صحن دانشگاه منوبه بیرق مشکی سلفی ها جایگزین پرچم ملی تونس شد، و زمانی که همین پرچم بر فراز ساعت بزرگ خیابان بورقوبه در پایتخت به اهتزاز در آمد.

نتیجه این رویدادها این است که فضای عمومی تونس، آکنده از دو روش متضاد ابراز وجود و بیان نظر شده است؛ هر یک از این روش ها نشانه ها و جنبش های خاص خود را دارند. تونس پس از انقلاب، فقط صحنه سخنرانی، اعتصاب و مناظره نیست. حالا، رنگها نیز دیده می شوند، به ویژه در مورد زنها که بیش از دیگر موضوعات، موضوع مناقشه قرار گرفته است. نمایندگان دو طیف یاد شده، در این باره دیدگاه های متضادی دارند؛ اینکه زنان چه لباسی باید بپوشند، چطور باید در جامعه ظاهر شوند، چطور باید در این رابطه حرف زد و چطور باید بر آن نظارت داشت. مثالها پرشمارند، اما هشتم مارس، روز گرامیداشت زن، یکی از تلاقی های برجسته این دو نگرش است.

رسانه های اجتماعی مملو از ابتکارات و خلاقیت های معنایی است که در یکی از نقاط عطف، این شعار را تولید کرده است: هارلم شیک (تکان های هارلمی) در مقابل حلال شلیک (Halal Shlake).

معنای حرام و حلال در دنیای اسلام شناخته شده است، اما ضروری است تا درباره شلیک توضیحی داده شود. شلیک (یا شلایک یا شلاکه) واژه ای است که برای نوعی کفش، صندل یا دمپایی استفاده می شود، اما در معنای ضمنی و تواردی، به بیهودگی و نادانی نیز اشاره دارد. نام خانوادگی وزیر خارجه فعلی تونس نیز بو شلاکه است که به همین خاطر لطیفه هایی برای او ساخته شده است.

در این زمینه، "کفش" معنای مهمی دارد: همه به یاد داریم که در یک کنفرانس خبری در عراق به سمت جورج بوش، رییس جمهور سابق آمریکا کفشی پرتاب شد. پس از آن رویداد، اقدامات مشابهی در این جا و آن جای دنیا تکرار شد. هارلم شیک، به عنوان نوعی کفش اندازی به سمت سلفی ها تعبیر شده است و سلفی ها این کار را توهینی به خود می دانند. این حرکت موزون، نگرش سلفی ها را مبنی بر برچسب "حرام" زدن به تمام کارهایی که در جشن ها و فستیوال ها انجام می شود، به تمسخر می گیرد.

ما در دنیای امروز و در عرصه تفریح و سرگرمی جهانی، شاهد بروز یک سیاسی نگری افراطی هستیم. در تونس، جامعه ای که انقلابش آشکارا روی دوش جوانان و رسانه های اجتماعی به پیش رفت، جوانان یک بار دیگر در تلاشند تا از رسانه های اجتماعی استفاده کنند و بر خلاف چرخشی که گریبانگیر انقلاب شده، حرکت نمایند. این تحرک، دوباره دامنه خود را از رسانه های اجتماعی، به خیابان ها و میادین عمومی تعمیم داده است. واکنش خشونت آمیز، به خصوص از سوی سلفی ها، فقط شعله های آتش را بیشتر شعله ور می سازد و دامنه این آتش را به سراسر کشور گسترش می دهد.

این تفرقه، همزمان نتیجه حکومت داری فلج و جلوه آشکار آن نیز هست. هارلم شیک جوانان تونسی، نمایانگر تقاطعی است که بین جوانان، اینترنت، آمال و انتظارات و سیاست واقع شده است. هر آنچه در این چهارراه رخ می دهد، سرکش، رام نشدنی و غیر قابل توقف به نظر می رسد. خشونت و انکار کور واقعیات، هر دو، به پیچیدگی و غامض بودن این کلاف می افزاید.

هارلم شیک احتمالا به زودی محو خواهد شد، همانطور که هر مد دیگری از نظرها می افتد، اما یک مد دیگر، به نحوی دیگر پدیدار خواهد شد. ما تا به حال چنین فهمیده ایم که آسیاب سیاست در تونس پس از انقلاب، نه تنها توان مدارا و اداره هیچ یک از این رویدادهای اجتماعی را ندارد؛ بلکه کم اهمیت ترین رویدادها را به بهانه ای برای دعواهای سیاسی و حتی بروز خشونت تبدیل می کند.

منبع: گاردین

ترجمه: فرهاد فرجاد- شفقنا

انتهای پیام

www.shafaqna.com/persian

نوع مطلب : اخبارمسلمانان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 4 دی 1392
شنبه 22 تیر 1398 09:20 ب.ظ
is erectile dysfunction mental http://viagralim.us is erectile dysfunction mental !
Awesome issues here. I'm very happy to peer your post. Thanks a lot and I'm having a look ahead to contact you. Will you please drop me a mail?
جمعه 17 آذر 1396 07:30 ب.ظ
Simply desire to say your article is as surprising.
The clearness in your post is just spectacular and i can assume you are an expert
on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep
updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry
on the gratifying work.
سه شنبه 17 مرداد 1396 04:27 ق.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your
blog. It's a very easy on the eyes which makes it much more
enjoyable for me to come here and visit more often.
Did you hire out a developer to create your theme? Exceptional work!
شنبه 14 مرداد 1396 04:41 ب.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I've really enjoyed browsing your blog posts.
After all I'll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!
یکشنبه 4 تیر 1396 07:33 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب اصل آیا واقعا کار درست با من پس از برخی از
زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای بسیار در حالی که کوتاه.

من این مشکل خود را با جهش
در مفروضات و شما خواهد را خوب
به پر همه کسانی معافیت.
که شما در واقع که می توانید انجام من خواهد قطعا بود در گم.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:23 ب.ظ
Right away I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming again to read further news.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 02:28 ق.ظ
As the admin of this web page is working, no question very rapidly it will be
famous, due to its quality contents.
جمعه 25 فروردین 1396 06:24 ق.ظ
Hi there! Someone in my Facebook group shared this website
with us so I came to give it a look. I'm definitely loving the
information. I'm book-marking and will be tweeting
this to my followers! Terrific blog and great style and design.
سه شنبه 22 فروردین 1396 04:39 ق.ظ
Can I just say what a comfort to discover somebody that really understands what
they're discussing on the web. You definitely
know how to bring an issue to light and make it important.
A lot more people should read this and understand this side of the story.
I was surprised that you aren't more popular since you definitely have the gift.
سه شنبه 15 فروردین 1396 02:07 ق.ظ
It's in fact very complicated in this busy life to listen news on TV, therefore I only use world wide web for that purpose,
and get the most recent information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای newmoslema محفوظ است