newmoslema
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- بر پایه اصل هفتم (بند سوم) قانون اساسی جمهوری فدرال آلمان، کلیه جوامع مذهبی این کشور از این حق برخوردارند که از آموزش دروس مذهبی خود در مدارس آلمانی برخوردار باشند. این قانون و حق در مورد آن 700 هزار دانش آموز دختر و پسر مسلمانی که در آلمان زندگی می کنند نیز صدق می کند.

اما از آن جایی که اسلام به عنوان یک جامعه منسجم مذهبی در آلمان نمودی ندارد، اثری از آن در سیستم سیاسی و حقوقی ایالات مختلف این کشور دیده نمی شود. اما امروزه مسلمانان آلمان و مقام های ایالات این کشور تلاش می کنند که امکان حضور نمایندگانی از مسلمانان در نهادهای مختلف آلمانی را فراهم آورند. در این میان ایالت نوردهایم وست فالن آلمان تا اندازه زیادی در این مورد پیشرو به حساب می آید و اولین ایالت آلمان است که برای سال تحصیلی 2012/2013 برنامه ای برای آموزش دروس اسلامی در 44 دبستان این ایالت تدوین کرده است و بدین صورت در مجموع 2500 دانش آموز این امکان را خواهند یافت که از آموزش دروس اسلامی بهره ببرند.

قرار بر این است که از سال تحصیلی آینده دروس اسلامی در تعداد بیشتری از مدارس این ایالت آموزش داده شود و بدین ترتیب و به تدریج آموزش دروس اسلامی جایگزین رشته اسلام شناسی خواهد شد، همان رشته ای که از سال 1999 در بسیاری از مدارس نوردهایم وست فالن تدریس می شود. البته رشته اسلام شناسی در واقع با نظر دولت مرکزی و دولت های ایالتی آلمان تدریس می شد اما قرار بر این است نمایندگانی از جامعه مسلمانان آلمان همراه با نمایندگان وزارت آموزش این کشور در شهر دوسلدورف، برنامه های آموزشی دروس اسلامی را تهیه و معلمان این دروس را انتخاب کنند. با این حال اختلاف نظرها در میان نمایندگان طیف های مختلف مسلمانان در این مورد زیاد است و هر گروهی تلاش دارد که با برداشت خاص خود در مورد آموزش دروس اسلامی تصمیم بگیرد. البته مشکلات محدود به این مسایل نمی شود و در حال حاضر هیچ برنامه جامع و مدونی برای آموزش دروس اسلامی وجود ندارد و تازه در تابستان 2013 برنامه در نظر گرفته شده آماده و قابل اجرا خواهد بود. افزون بر آن در حال حاضر معلم های لازم برای این دروس نیز هنوز انتخاب نشده اند.

از آن جایی که اولین گروه از معلمان دروس اسلامی تازه در سال 2019 از دانشگاه مونستر فارغ التحصیل خواهند شد، تدریس این دروس را همان معلم های رشته اسلام شناسی بر عهده خواهند گرفت. انتخاب و تایید صلاحیت این معلمان نیز از طریق  شورایی انجام می گیرد که ترکیب آن بحث و جدل های زیادی برانگیخته است.

نیمی از اعضای این شورای هشت نفره را دانشمندان علوم اسلامی و کارشناسانی تشکیل می دهند که از سوی نهادهای مسوول در ایالت نوردهایم وست فالن انتخاب شده اند و چهار نفر دوم این شورا از سوی شورای هماهنگی مسلمانان معرفی می شوند. شورای هماهنگی نیز متشکل از چهار گروه مهم مسلمانان آلمان موسوم به "دیتیب"، "انجمن مراکز فرهنگی اسلامی" و "شورای مرکزی مسلمانان آلمان" است.

در همین حال خانم "لامیا قادور" از اتحادیه لیبرال اسلامی آلمان عقیده دارد که متاسفانه در این شورا تنها نمایندگان بخش کوچکی از مسلمانان حضور دارند و اثری از نمایندگان اسلام گرایان لیبرال و جریان های اسلامی عرفانی و به خصوص شیعیان دیده نمی شود. به همین خاطر خانم قادور بر این باور است که آموزش دروس اسلامی به شکل فعلی در ایالت نوردهایم وست فالن امری ناپخته و ناکافی به نظر می آید.

اما حتی در مورد تحصیل و آموزش معلمان اسلامی در دانشگاه مونستر نیز همواره اختلاف نظر و بحث و جدل های زیادی در میان نهادهای مذهبی وجود داشته و دارد. به عنوان مثال محافل اسلامی محافظه کار به شدت با "محاند خورشید" و دیدگاه اصلاح طلبانه انستیتویی که وی ریاست آن را بر عهده دارند مخالفت کرده و شخص خورشید را متهم می کنند که هدف تغییر اسلام را دنبال می کند. سلف خورشید یعنی "سون کالیش" نیز وادار به استعفا شد زیرا اصولا حضور وی برای شورای هماهنگی مسلمانان آلمان دیگر قابل تحمل نبود.

از سوی دیگر مسلمانان آلمان از دخالت دولت فدرال در تعیین ترکیب آن شورای انتخاب معلمان دروس اسلامی نیز انتقاد دارند و این مساله را اعمال نوعی تبعیض علیه مسلمانان می دانند. و البته می توان حق را به آنان داد زیرا دولت آلمان هیچ نقش و دخالتی در مورد استادان کاتولیک و پروتستان ندارد و همین مساله مایه رنجش و خشم مسلمانان آلمانی شده است.

تصمیم دولت ایالت هسن در مورد گنجاندن دروس اسلامی در برنامه درسی برخی از مدارس این ایالت در سال تحصیلی 2013/2014 نیز بحث و جدل های دیگری را دامن زده است. گرچه که این دروس تنها در 25 دبستان هسن آموزش داده می شود و این تعداد به مراتب کمتر از مدارس ایالت نوردهایم وست فالن است اما "یورگ اووه هان" وزیر امور همزیستی آلمان و عضو حزب دموکرات این کشور ضمن تقدیر از مقام های این ایالت از این تصمیم به عنوان "تصمیمی تاریخی" یاد کرده است. ایالت هسن برای آموزش دروس اسلامی از همکاری ها و هماهنگی های شعبه دیتیب در این ایالت و همین طور جماعت اسلامی احمدیه برخوردار است. این دو نهاد مذهبی از نظر مسوولان ایالت شرایط لازم را دارا بوده و هر دو با وزارت آموزش آلمان همکاری دارند. جماعت اسلامی احمدیه البته شمار کمی از دانش آموزان را تحت پوشش کلاس های دروس اسلامی خود قرار داده است اما نوع آموزش های این دانش آموزان با آن چه که والدین آنان انتظار دارند متفاوت می نماید. و اصولا والدین سنی مذهب در آلمان از فرستادن فرزندان خود به احمدیه چندان راضی نیستند.

انستیتوی احمدیه در واقع در هندوستان تاسیس شد و به نوعی از شمار جنبش اصلاح طلبی اسلامی محسوب می شود و به همین خاطر اکثریت اهل تسنن نسبت به آن نظر مثبتی ندارند. به همین خاطر قبل از شروع آموزش دروس اسلامی در هسن کمپینی از سوی محافل محافظه کار علیه احمدیه به راه افتاد و طوماری نوشته شد که طی آن از مقامات ایالت درخواست شده بود که از تشکیل کلاس های احمدیه جلوگیری شود زیرا از نظر این گروه احمدیه در واقع یک فرقه است.

با وجود همه این جدل ها اما ایالت نیدرزاکسن نیز در این راه به دو ایالت دیگر پیوسته است. البته در نیدرزاکسن شکل دیگری از دروس اسلامی آموزش داده می شود. در بایرن نیز مدلی مورد استفاده قرار می گیرد که بر مبنای آن والدین دانش آموزان مسلمان و نهادهای محلی با مقام های ایالتی برای تهیه برنامه های درسی همکاری می کنند و به این صورت کلاس های دروس اسلامی در بایرن تقریبا به دور از هر بحث و جدلی تشکیل می شود.

اما در شهر هامبورگ دروس مذهبی به صورت مشترک برای پیروان ادیان مختلف آموزش داده می شود و طبیعتا دانش آموزان مسلمان نیز در این برنامه حضور دارند. در این سیستم دانش آموزان مسیحی اعم از کاتولیک و پروتستان در کنار همشاگردی های مسلمان و یهودی خود در کلاس های مشترکی حضور پیدا می کنند که البته کلیسای لوتری و انجیلی شمال آلمان متولی آن به شمار می آید. شهر هامبورگ در دوران شهرداری "اولاف شولتز" اولین ایالت آلمان بود که در سال 2012 تفاهم نامه ای با مسلمانان امضا کرد که طی آن نمایندگانی از مسلمانان و علوی ها امکان مشارکت در برنامه ریزی دروس اسلامی را دارند. "میشائل کیفر" دانشمند علوم اسلامی می گوید:" از نظر من این بهترین مدل است. در جامعه ای چند فرهنگی آموزش مشترک، بازدهی به مراتب بیشتری از آموزش جدا از هم دارد و این مدل با سیستم امروزی هماهنگ تر است".

منبع: قنطره

ترجمه: محمدعلی فیروزآبادی- شفقنا

نوع مطلب : مسلمانان در اروپا، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 4 دی 1392
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای newmoslema محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic